Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

13. edycja konkursu „Las bez tajemnic

13. edycja konkursu „Las bez tajemnic"

W dniu 20 maja 2022 r. w Leśniczówce Grabiny odbyła się 13. edycja konkursu „Las bez tajemnic”. Impreza adresowana jest do uczniów szkół podstawowych z terenu powiatów nowomiejskiego i brodnickiego. Organizatorem głównym jest Szkoła Podstawowa Nr 2 w Brodnicy oraz Nadleśnictwa: Brodnica, Iława i Jamy, a także Porozumienia Kół Łowieckich „Kult św. Huberta” w Brodnicy, zaś partnerami: Zespół Szkolno Przedszkolny w Lipinkach, Starostwo Powiatowe w Nowym Mieście Lubawskim, Starostwo Powiatowe w Brodnicy, Urząd Gminy Biskupiec. Konkurs ten, rozgrywany na szczeblu powiatowym, zyskał już wielkie uznanie, czego dowodem jest liczba uczestniczących szkół, która w tym roku wyniosła 20. Tegoroczne zmagania przebiegały pod hasłem znajomości warstw lasu i ich typowych mieszkańców.

Od godziny 10:00 leśniczówka w Grabinach gościła uczestników na ścieżce przyrodniczo-leśnej, we wiacie Jarzębinka. Po oficjalnym przywitaniu gości przez gospodarza miejsca, przystąpiono do części konkursowej. Drużyny miały do wykonania niełatwe zadania: po pierwsze rozwiązanie dość trudnego testu wiedzy z zakresu leśnictwa, łowiectwa i ochrony przyrody, po drugie – wykonanie zadań wymagających rozpoznawania gatunków i przypisywaniu ich do odpowiedniego miejsca w lesie. Komisja konkursowa miała sporo pracy z oceną pracy uczniów, lecz wielką satysfakcję sprawiał prezentowany poziom wiedzy, który trzeba ocenić jako wyjątkowo wysoki. Takiego zasobu informacji o lesie, leśnictwie i przyrodzie mogłaby pozazdrościć większość naszego dorosłego społeczeństwa.
Tradycją tego konkursu jest jego luźna, piknikowa atmosfera. To chyba właśnie ona przyciąga do Grabin z roku na rok rosnącą liczbę szkół. Tym razem również organizatorzy nie zawiedli: był obfity poczęstunek: potrawy z grilla i ogniska oraz oczywiście napoje i słodycze. O łowiecką atmosferę zadbali sygnaliści, którzy poprzez odtrąbienie dawali sygnały rozpoczęcia i zakończenia poszczególnych etapów imprezy. Uczestnicy mogli ponadto spróbować sił w strzelaniu z wiatrówki. Bardzo ciekawa była prezentacja sprzętu i technik pozyskiwania drewna: od ścinki i przygotowania pni po załadunek specjalistycznym chwytakiem. Można było skonfrontować te nowoczesne sposoby zrywki i cięcia drewna z tradycyjnymi: przygotowane były kłody i ręczne piły, z pomocą których uczestnicy starali się je pociąć, co nie okazywało się wcale łatwe i lekkie.
Po podsumowaniu rezultatów zmagań ogłoszono następujące wyniki końcowe: 1. miejsce – Szkoła Podstawowa w Pokrzydowie, 2. miejsce – Szkoła Podstawowa Nr 1 w Brodnicy, 3. miejsce – Szkoła Podstawowa w Nieżywięciu. Zaszczytnym tytułem „Czarodzieja Lasu”, osobami które osiągnęły najlepszy wynik w części wiedzowej o lesie, zostali uhonorowani: Antonina Zielińska ze Szkoły Podstawowej w Pokrzydowie oraz Bartoszow Rajnikow z brodnickiej Dwójki. Nastąpiła miła chwila wręczania nagród, hojnie ufundowanych przez sponsorów i jednostki wspierające akcję. Każdy otrzymał piękny upominek, były też nagrody dla szkół i drobne upominki dla sponsorów i osób wspierających. Starostwo Powiatowe ufundowało dla zwycięskich szkół budki lęgowe dla ptaków oraz karmniki. Impreza przebiegła w niezwykle miłej i sympatycznej atmosferze i z pewnością jej kontynuacja w przyszłym roku przyciągnie jeszcze większą liczbę uczestników, którzy będą chcieli zaprezentować swą wiedzę o lesie i udowodnić, że zgodnie z hasłem imprezy las nie ma przed nimi tajemnic.

Kontakt

POWIAT NOWOMIEJSKI

ELEKTRONICZNA SKRZYNKA PODAWCZA
(adres URI skrytki: /spnml/ESP)
Starostwo Powiatowe
tel. 56 472 42 20, faks 56 472 42 22
sekretariat@powiat-nowomiejski.pl
Wydział Geodezji i Nieruchomości
tel. 56 472 42 33, 34, 35, 36
ewidencja@powiat-nowomiejski.pl
Wydział Zarządzania Kryzysowego
tel. 56 474 44 00, faks 56 474 44 55
kryzys@powiat-nowomiejski.pl

Administrator strony
orka@powiat-nowomiejski.pl

Banery/Logo