Aktualności_1

Aktualności_1

15 listopada 2018 roku Starostwo Powiatowe wraz z Powiatową Stacją Sanitarno- Epidemiologiczną w Nowym Mieście Lubawskim obchodziło „Światowy Dzień Rzucania Palenia”. Obchody rozpoczęły się od przywitania zgromadzonych gości przez Wicestarostę Katarzynę Trzaskalską oraz Powiatowego Inspektora Sanitarnego Ewę Pielak. Pani Maria Szymankiewicz wraz z 5 letnimi dziećmi ze Szkoły Podstawowej nr 2 z Nowego Miasta Lubawskiego przygotowały część artystyczną odwołującą się do Rzucania Palenia przez dorosłych. Następnie Dyrektor Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej Iwona Krajewska zaprezentowała zły wpływ palenia na zdrowie człowieka w formie filmu, który zaciekawił zgromadzonych. W ramach obchodów Starostwo Powiatowe ogłosiło konkurs na Autorską Koszulkę z kampanią Rzuć Palenie.

Wyniki konkursu plastycznego „Koszulka- Rzuć Palenie”
IV- VI klasa szkoły podstawowej
1 miejsce Alicja Bojarska SP nr 1 Nowe Miasto Lubawskie
2 miejsce Damian Urban SP Biskupiec
3 miejsce Natalia Wit SP Biskupiec

VII-VIII klasa szkoły podstawowej, III klasa gimnazjum
1 miejsce Oliwia Florenc SP nr 1 Nowe Miasto Lubawskie
2 miejsce Nikola Prusinowska SP Kurzętnik
2 miejsce Zuzanna Dąbrowska SP Nowe Miasto Lubawskie
3 miejsce Paulina Jamroży SP Kurzetnik

Szkoła ponadpodstawowa
1 miejsce Oliwia Tucholska LO ZS Norwid
2 miejsce Kinga Orzoł ZSZ Kurzętnik
3 miejsce Bartłomiej Dąbrowski ZSZ Kurzętnik
Wyróżnienie Weronika Plitt ZSZ Kurzętnik

Laureaci oraz osoby wyróżnione otrzymały pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe.

Tekst i zdjęcia: OP

Uczniowie ZSZ przygotowali uroczysty apel z okazji 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości, w czasie którego zaprezentowano wiersze i piosenki poświęcone ojczyźnie i wolności. Była to okazja do refleksji, głębokiej zadumy nad historią i współczesnością naszej Ojczyzny. Wspólne odśpiewanie o godzinie 11.11 hymnu państwowego, a następnie Marszu Pierwszej Brygady było powodem do wielu wzruszeń. W dalszej części uroczystości ksiądz Maciej Górka odmówił modlitwę za Ojczyznę i pobłogosławił zgromadzonych. Powiewające biało-czerwone flagi, wzniesione szaliki z napisem Polska i okrzyki Polska biało-czerwoni! to wspaniały akcent kończący uroczystość. Apel przygotowywała: Pani Anna Faltynowska, Pani Bożena Szarek, Pani Patrycja Brodzińska z przedstawicielami klas I TE, IIITI,IVTI,IVTE,ICBS.

Tekst i zdjęcia: ZSZ Kurzętnik

Projekt „100 dębów pamięci bohaterów Niepodległej" ma na celu utrwalenie w społeczeństwie, a zwłaszcza wśród młodego pokolenia, tę wspaniałą rocznicę, ale przede wszystkim wybitne postaci, które wywarły istotny wpływ na odzyskanie oraz utrwalenie niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej. 9 listopada 2018 r. w Zespole Szkół Zawodowych w Kurzętniku został posadzony dąb pamięci poświęcony Augustowi Emilowi Fieldorfowi „Nilowi”. Inicjatorami przedsięwzięcia byli uczniowie Szkolnego Klubu Armii Krajowej wraz z opiekunem p. Jolantą Paplińską. Uroczystość swoją obecnością zaszczycili Wicestarosta Powiatu Nowomiejskiego p. Katarzyna Trzaskalska, leśniczy Nadleśnictwa Iława p. Jan Czapliński. W czasie uroczystości uczniowie przedstawili postać Augusta Fieldorfa, jednego z najbardziej zasłużonych żołnierzy podziemia niepodległościowego, zwrócili szczególną uwagę na tragiczną historię śmierci bohatera oraz na walkę rodziny o odnalezienie miejsca pochówku. Współtwórcami projektu są: Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Olsztynie, Warmińsko-Mazurskie Kuratorium Oświaty w Olsztynie, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Olsztynie. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Wojewoda Warmińsko-Mazurski.

czwartek, 15 listopad 2018 07:34

Konferencja „Absolwent na rynku pracy”

Napisane przez

Dnia 08.11.2018r. w Zespole Szkół Zawodowych w Kurzętniku odbyła się Powiatowa Konferencja w zakresie doradztwa zawodowego „Absolwent na rynku pracy” organizowana w ramach projektu „Warmia i Mazury doradztwem zawodowym stoi”. Organizatorami konferencji byli: Zespół Szkół Zawodowych w Kurzętniku, Rada Rodziców przy Zespole Szkół Zawodowych w Kurzętniku, Zespół Szkół w Bielicach oraz Powiatowy Koordynator projektu- Pani Hanna Karczyńska. Konferencja skierowana była do uczniów klas, którzy w tym roku ukończą szkoły i staną się beneficjentami rynku pracy. W spotkaniu wzięli udział uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych w Kurzętniku, Zespołu Szkół w Bielicach oraz Zespołu Szkół im. Władysława Jagiełły w Kurzętniku. Z zaproszenia organizatorów skorzystali także przedstawiciele lokalnych zakładów pracy, rodzice uczniów, dyrektorzy szkół, pedagodzy szkolni, doradcy zawodowi oraz nauczyciele realizujący doradztwo zawodowe w szkołach naszego powiatu, a także powiatów ościennych.
W czasie trwania konferencji można było wysłuchać słów naszych absolwentów: Wójta Gminy Kurzętnik Pana Wojciecha Dereszewskiego oraz twórcy Kaczego Bagna Miejsca Inicjatyw Pozytywnych Pana Michała Łapińskiego, którzy opowiedzieli zgromadzonym jak potoczyła się ich droga zawodowa, która doprowadziła ich do miejsca, w którym aktualnie się znajdują. Podczas konferencji swoja ofertę szkoleniową przedstawili: Powiatowy Urząd Pracy w Nowym Mieście Lubawskim, Firma Szkoleniowo- Usługowa Mieczysław Czajkowski w Smolnikach, Ośrodek Szkolenia Zawodowego Ochotniczego Hufca Pracy w Kurzętniku, Ośrodka Szkolenia Zawodowego War - Motor w Nowym Mieście Lubawskim oraz Zakład Doskonalenia Zawodowego w Iławie. Dziękujemy wszystkim za przyjęcie zaproszenia, mając jednocześnie nadzieję, że czas spędzony w murach Szkoły Zawodowej najwyższej jakości zaowocuje trafnymi wyborami i decyzjami podjętymi przez absolwentów szkół, a dyrektorom, pedagogom, doradcom zawodowym i rodzicom pozwoli w taki sposób pokierować życiem młodych ludzi, aby w życiu zawodowym odnosili same sukcesy.

Tekst i zdjęcia: ZSZ Kurzętnik

w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia w Wodociągu Publicznym Nowe Miasto Lubawskie zaopatrującym w wodę do spożycia mieszkańców Nowego Miasta Lubawskiego. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Nowym Mieście Lubawskim informuje, iż na podstawie przeprowadzonych badań laboratoryjnych próbek pobranych 6.11.2018 r. Jakość wody odpowiada wymaganiom Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi.

Woda w Wodociągu Publicznym Nowe Miasto Lubawskie jest zdatna do spożycia.


Państwowy Powiatowy
Inspektor Sanitarny
w Nowym Mieście Lubawskim

Ewa Pielak
mgr inż. epidemiolog

środa, 07 listopad 2018 12:45

Badania mammograficzne

Napisane przez

Drogie Panie,

jeśli macie 50 – 69 lat, jesteście ubezpieczone, nie byłyście leczone z powodu raka piersi a także:

  • nie miałyście wykonanej mammografii w ciągu ostatnich 2 lat
  • lub jesteście w grupie ryzyka i otrzymałyście w roku poprzednim wynik ze wskazaniem do wykonania mammografii po 12 miesiącach

skorzystajcie z badań mammograficznych w ramach Programu Profilaktyki Raka Piersi refundowanych przez NFZ.

Możecie w nich wziąć udział bezpłatnie, bez skierowania lekarskiego, na obszarze całej Polski, niezależnie od swojego miejsca zamieszkania.

Badaj się co dwa lata, przestrzegaj terminów!

Pamiętajcie, że systematyczne i regularne badania mammograficzne umożliwiają wykrycie zmian nowotworowych w ich wczesnej fazie, pozwalając rozpocząć natychmiastowe i skuteczne leczenie, które daje niemal 100 % gwarancję powrotu do zdrowia.

Mammografia jest całkowicie bezpieczna. Dawka promieniowania jest porównywalna z prześwietleniem zęba. Zdjęcia w technice obrazowania cyfrowego zostaną ocenione przez dwóch lekarzy radiologów, a jeśli nie będą zgodni, co do wyniku - opisane przez trzeciego lekarza arbitra. Porównamy je ze zdjęciami z wcześniejszych mammografii, co powoli nam na rzetelną ocenę ewentualnych zmian. W sytuacji, gdy badanie będzie wymagało pogłębionej diagnostyki, udzielimy wszelkich wskazówek i pomożemy w umówieniu dogodnego i szybkiego terminu dalszych badań w najbliższych ośrodkach diagnostycznych.

Nie odkładaj profilaktyki na później!

Zgłoś się na najbliższe badania mammograficzne w mobilnej pracowni mammograficznej (mammobusie) LUX MED, które odbędą się w miejscowości: Kurzętnik – 7 grudnia 2018 przy Gminnym Centrum Kultury, ul. Kościuszki 17

Aby uniknąć oczekiwania w kolejce oraz sprawdzić uprawnienie do badania zarejestruj się wcześniej pod nr tel. 58 666 24 44 lub na http://www.mammo.pl/formularz.

Przynieś ze sobą zdjęcia / płyty z poprzednich mammografii – pozwolą nam porównać obecne wyniki z poprzednimi badaniami.

Wszystkie Panie uczestniczące w badaniu otrzymają prezent w postaci próbek kosmetyków firmy Ziaja.

 

Pozdrawiam,
Anna Niemirska
Specjalista ds. Marketingu i PR
LUX MED Diagnostyka, Region Mammografia, ul.Nocznickiego 8a, 81-454 Gdynia
m: 607 931 133 e: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

w sprawie jakości wody do spożycia w wodociągu Publicznym Nowe Miasto Lubawskie zaopatrującym w wodę do spożycia mieszkańców Nowe Miasta Lubawskiego. W związku ze stwierdzeniem w 2 próbkach wody pobranej z sieci wodociągowej przekroczenia parametru wskaźnikowego ogólnej liczby mikroorganizmów w temperaturze 22°C po 72 h, woda w Wodociągu Publicznym Nowe Miasto Lubawskie jest warunkowo przydatna do spożycia przez ludzi. Wodę z wodociągu do picia należy spożywać po przegotowaniu. Do czasu uzyskania należytej jakości wody administrator wodociągu wprowadzi działania naprawcze polegające głównie na płukaniu sieci wodociągowej.

 

Ewa Pielak

Państwowy Powiatowy
Inspektor Sanitarny
w Nowym Mieście Lubawskim

poniedziałek, 29 październik 2018 13:35

Konferencja metodyczna

Napisane przez

W dniu 18 października 2018 r., w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Nowym Mieście Lubawskim odbyła się konferencja metodyczna realizowana przez Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Elblągu i Starostwo Powiatowe w Nowym Mieście Lubawskim. Konferencję poprowadzili konsultanci z ODN w Elblągu Pani Marlena Szwemińska - konsultant ds. pedagogiki specjalnej, integracji i edukacji włączającej, Pan Tomasz Szuszkiewicz - konsultant ds. wychowania fizycznego. Konferencja swym programem obejmowała dwa panele: w formie wykładu i w formie warsztatów. Konsultanci podczas swych wykładów metodycznych omówili tematykę bezpieczeństwa w szkole, oceny pracy nauczyciela w świetle nowych przepisów prawa oświatowego, potrzeby ucznia ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi w szkole ogólnodostępnej. Warsztaty podzielone były na dwie grupy tematyczne: dla nauczycieli wychowania fizycznego oraz nauczycieli i specjalistów pracujących z uczniami ze SPE.
Konferencja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Serdecznie dziękujemy wykładowcom z Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Elblągu oraz uczestnikom.

Tekst i zdjęcia: OP

16 października 2018 w Zespole Szkół Zawodowych w Kurzętniku zorganizowano akcję bicia rekordu w prowadzeniu jednoczesnej resuscytacji krążeniowo-oddechowej przez jak największą liczbę osób. Nasze wydarzenie zostało zorganizowane w ramach obchodów “Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca”. Dzień ten obchodzony jest od 2013 roku z inicjatywy Europejskiej Rady Resuscytacji. Jego celem jest popularyzacja wiedzy na temat zasad udzielania pierwszej pomocy w stosunku do osoby, u której wystąpiło nagłe zatrzymanie krążenia. Akcja ta prowadzona jest przez Fundację WOŚP w ramach programu edukacyjnego „Ratujemy i uczymy ratować”.
Oprócz uczniów naszej szkoły do akcji przyłączyli się uczniowie z ZS im. C. K. Norwida, SP nr 3 im. Filomatów Nowomiejskich w Nowym Mieście Lubawskim, oraz ZS im. Władysława Jagiełły w Kurzętniku. W tym roku byliśmy jednym z 70 miejsc w naszym województwie i jednym z 1142 miejsc w całej Polsce, które przystąpiły do tej akcji. Podczas trwania akcji uczestnicy 1222 razy wykonali RKO. Honorowym patronatem akcję objął Starosta Powiatu Nowomiejskiego Andrzej Ochlak.

Tekst i zdjęcia: ZSZ Kurzętnik

wtorek, 16 październik 2018 14:47

L Sesja Rady Powiatu

Napisane przez

12 października 2018 odbyła się 50. Sesja Rady Powiatu w Nowym Mieście Lubawskim. Sesja była okazją do wręczenie wyróżnień i podziękowań. Kazimierz Wiśniewski, Andrzej Ochlak i Katarzyna Trzaskalska w imieniu Rady Powiatu wręczyli list gratulacyjny Państwu Marlenie i Wojciechowi Wydorskim, za uzyskanie przez nich tytułu laureata w województwie warmińsko-mazurskim XVI Konkursu „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne”. Podziękowania i puchary otrzymali również przedstawiciele Ochotniczych Straży Pożarnych, którzy zwyciężyli w VI Wojewódzkich Zawodach Sportowo - Pożarniczych OSP. W kategorii żeńskiej 1. miejsce zajęła OSP Gwiździny, a 2. miejsce - OSP Grodziczno, zaś w kategorii męskiej 5. miejsce osiągnęli strażacy z OSP Ostaszewo. Sesja Rady Powiatu była również okazją do podsumowania 4-letniej pracy samorządu powiatowego. Przewodniczący Kazimierz Wiśniewski przedłożył sprawozdanie z działalności Rady Powiatu uwzględniając m.in. statystykę posiedzeń. Następnie Starosta Andrzej Ochlak przedstawił swoje podsumowanie. Na zakończenie Przewodniczący Rady i Starosta złożyli radnym, kierownikom i pracownikom jednostek organizacyjnych powiatu oraz mediom podziękowania za współpracę.

Tekst: Anna Andrzejczak/Agnieszka Tułodziecka
Zdjęcia: OP/OR

Strona 1 z 8